Apie bites ir kodėl mūsų skanus medus internetu taip vadinamas

Mums svarbiausia, kad mūsų skanus medus būtų išgaunamas galvojant apie kokybę, o ne kiekybę.

Mūsų bitynas yra Molėtų rajone, nuošaliame Pelenių kaime, nedidelėje miško laukymėje. Aplinkui tik natūralios pievos, miškai, ežeras ir pelkė. Gyvenamieji namai tik vienkiemiai, artimiausia kaimynų sodyba už 2 kilometrų. Dirbamų laukų, kurie purškiami chemikalais, fermų, dirbtuvių ar kitokio pobūdžio gamybinių objektų arti nėra.

Nors bitės nuo avilio gali nuskristi iki 5 kilometrų, bet nektaro į avilį parneša tik tokiu atveju, jei renka ne toliau kaip už  1 -2 kilometrų. Paklausite, ką jos ten veikia, nuskridę 5 kilometrus? Renka nektarą, žinoma. Bet grįždama pati jį suvartoja ir tas nektaras į avilį nepatenka. Taigi žiūrime, kokie augalai auga dviejų kilometrų spinduliu aplink bityną ir kokių žiedų nektaras paklius į mūsų avilio korius.

Pavasarį pirmieji pražydę augalai iš kurių bitelės parsineša nektaro – blindės, karklai ir kiti gluosniniai augalai, kurių aplinkui gausu, nes vyrauja drėgni, šiek tiek pelkėti miškai. Po to klevai, kurių, ko  gero, pas mus dar gausiausia, nes miškas mišrus. Vėliau pievose pražysta kiaulpienės, prie ežero šalpusniai, miškuose mėlynės, šermukšniai, laukinės obelys, slyvos.  

Vasaros pradžioje pražysta avietės, šaltekšniai, garšvos, builiai, dobilai, gauromečiai. Vėliau liepos, viržiai. Kartais atidarius avilio dangtį, jaučiamas čiobrelių kvapas. Paprastasis čiobrelis (Thymus serpyllum) pas mus auga kilimais. O kur dar juozažolės, įvairios usnys, jonažolės, rykštenės ir daugybė kitų žydinčių augalų, kurių net pavadinimų dar nespėjome išsiaiškinti. Be to, miške bitės renka lipčinį medų, kuris labai naudingas žmogaus organizmui.

Apžvelgus žydinčius augalus aplink bityną, matome kad medus pas mus bus poliflorinis, t.y. surinktas iš įvairių žiedų. Gal todėl jis toks skanus ir vertingas, nors jo surenkama daug mažiau nei vežiojant avilius į rapsų ar grikių laukus. Mūsų medus yra be cheminių priemaišų ar pesticidų. Savikontrolės tikslais, kasmet laboratorijoje atliekame medaus kokybės ir biologinius tyrimus.

Pradėję bitininkauti, savo pievas šienaujame rudenį. Bitėms paliekame natūralią  ganyklą, o patys turime unikalią galimybę stebėti paprastos lietuviškos pievos grožį. Vieniems augalams baigus žydėti, pražysta kiti- medingi augalai. Žalios žolės fone, geltoną spalvą keičia balta, šią violetinė, po to raudona, raudoną mėlyna ir vėl geltona, oranžinė. Taigi, mūsų pievos itin spalvotos. Tuo galite įsitikinti apsilankę pas mus, greta bityno esančioje sodyboje, www.vidūnų-sodyba.lt. Pažadame Jums nemokamą medaus produktų degustaciją.